Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık ve Kalfalık belgesi almanın genel olarak iki yolu vardır. Birincisi Fiilen eğitime devam ederek, ikincisi ise eğitim almadan doğrudan sınava girerek belge alınabilir. Birinci seçenekte, Mesleki Eğitim Merkezlerinde Çıraklık eğitimine katılarak 2-3 yıl sonunda yapılan sınava girilir ve  Kalfalık belgesi alınır. Daha sonra Açılan Ustalık (İleri Meslek) eğitimine katılarak teorik dersler alınır. Kalfalık belgesi düzenlenme tarihinden itibaren 2 yıl ilgili meslekte çalıştığını yani pratik uygulama yaptığını belgeleyenler ustalık pratik uygulama sınavına girerek Ustalık Belgesi alabilirler.

İkinci seçenekte ise herhangi bir eğitim almadan ilgili meslekte çalıştığını belgeleyerek denklik yoluyla ve meslek lisesi mezunu ise ilgili meslekte doğrudan sınava girerek alınabilir.

Denklik Nedir? Nasıl Yapılır?

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 35. Maddesine göre bir meslek dalında belirli bir süre çalışmış olanların bu süreyi SGK Hizmet dökümü ile belgelemeleri şartıyla Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezlerine denklik başvurusu yaparak önce kalfalık sonrada Ustalık Sınavlarına doğrudan girerek belge alabilirler.

Konuyu bir örnekle açıklayalım: Kuaför, Aşçılık, Pastacılık dalında Ustalık belgesine ihtiyacı olan kişi;İlkokul mezunu ise 5 yıl, yıl bu meslekte çalışmış olması gerekir. SGK Hizmet dökümü, Merkezden alacağı Denklik Formu, Kimlik Fotokopisi, Mezuniyet Fotokopisi, bir adet fotoğraf ve sağlık raporuyla birlikte kurumumuza başvuruda bulunacak. İlgili evraklar İl Denklik Komisyonunda incelenerek uygun görülürse, öncelikle “Kalfalık sınavına girmesi, başarılı olması durumunda ise Ustalık Sınavına girmesi” şeklinde Denklik Belgesi verilecek. Bu Denklik belgesi ile ister aynı Merkezde isterse farklı Merkezlerde Sınav başvurusu yaparak Kalfalık ve Ustalık sınavlarına girilebilir.

Kalfalık Ustalık Sınavları Ne zaman yapılır?

Bu sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere yılda üç defa yapılır. Bunlar dışında sınav yapılmaz. Planlanan sınavlara Denklik Belgesi olanlar doğrudan Kalfalık sınavına girecekler, Meslek Lisesi mezunu olup aynı meslekten ustalık belgesi almak isteyenler girebilirler. Burada önemli olan husus denklik yoluyla sınava girecek kişilerin Denklik işlemlerini sınavlardan en az 1 ay öncesinde yapmaları gerekmektedir. İl Denklik Komisyonu belirli periyotlarla toplandığı için Başvuru süreci ve Denklik Belgesinin çıkması belli bir süre almaktadır.

Biz ne yapıyoruz ?

Ustalık ve Kalfalık belgesi almak isteyen kişilerin, Mesleki Eğitim Merkezi koordinesinde gerekli tüm iş ve işlemlerini yaparak kısa sürede belgelerine sahip olmalarını sağlıyoruz. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için bize ulaşın.

iletişim hattı: 0850 255 18 87 

gsm:  0541 313 29 83

info@turkuazakademi.com