MEB Onaylı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ?

Ustalık Belgesi

Ustalık belgesi ve Kalfalık belgesi almak isteyen kişiler, belge talep ettikleri meslek dalından olmak şartıyla, toplam 5 yıl (1.825 gün) SGK yada BAĞKUR prim ödemelerinin yapıldığını belgelemeleri gerekmektedir. E-devlet üzerinden alacakları SGK hizmet dökümünde meslek kodu yazılı değilse, prim ödemesi yapmış olan işyeri yada kurumdan hangi meslek dalından çalıştığını EK-1 belgesiyle onaylaması gerekmektedir. BAĞKUR mükellefleri, SGK kurumundan alacakları hizmet dökümü ile birlikte E devlet üzerinden alacakları Vergi Mükellefiyet yazısı ile başvuru yapabilecektir.

 

AŞAĞIDA YAZILI BELGELERDEN BİRİNE SAHİP OLANLAR, BELGEDE YAZILI OLAN MESLEK DALINDAN USTALIK BELGESİ İÇİN KURUMUMUZA BAŞVURUDA BULUNABİLİRLER.

GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ:

 1. İlköğretim – Ortaokul mezunu ya da 1996-1997 öğretim yılı öncesi ilkokul mezunu olanlardan daha önce kalfalık belgesi almış olanlar.
 2. Üç yada dört yıllık meslek lisesi mezunu olanlar.
 3. Mesleki Yeterlilik Kurumlarından alınmış dördüncü seviye yeterlilik belgesi olanlar.
 4. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı dördüncü seviye kurs belgesi olanlar.
 5. Mesleki Açık Lise yüz yüze eğitimini tamamlamış olanlar. Direkt olarak ustalık belgesi sınavına girebilirler.

 

YUKARIDA YAZILI BELGELERİ OLMAYANLAR İÇİN DENKLİK YOLUYLA USTALIK YADA KALFALIK SINAVI İÇİN

GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ:

 1. Diploma yada Öğrenim belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi
 2. Varsa Kalfalık belgesi aslı ve bir adet fotokopisi
 3. Kimlik aslı ve bir adet fotokopisi
 4. İki adet biyometrik fotoğraf
 5. SGK hizmet dökümü
 6. BAĞKUR’ lu olanlar için hizmet dökümü ile vergi mükellefiyet yazısı

Ustalık Belgesi ve Kalfalık Belgesi Sınavları Ne zaman yapılır ?

Ustalık ve Kalfalık sınavları için kurumumuza hafta içi her gün  saat 08:30 , 17:00 saatleri arasında başvuru yapılabilir. Sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere yılda üç defa yapılır. Bunlar dışında sınav yapılmaz. Planlanan sınavlara Denklik Belgesi olanlar doğrudan Kalfalık sınavına gireceklerdir. Meslek Lisesi mezunu olup aynı meslekten ustalık belgesi almak isteyenler girebilirler. Burada önemli olan husus denklik yoluyla sınava girecek kişilerin Denklik işlemlerini sınavlardan en az 1 ay öncesinde yapmaları gerekmektedir. İl Denklik Komisyonu belirli periyotlarla toplandığı için Başvuru süreci ve Denklik Belgesinin çıkması belli bir süre almaktadır.

Lütfen dikkat !!!

Parayla ustalık belgesi veren ya da verebileceğini iddia eden kişi yada kurululuşlara itibar etmeyin.

Biz ne yapıyoruz ?

Ustalık belgesi ile Kalfalık belgesi almak isteyen kişilerin, Mesleki Eğitim Merkezi koordinesinde gerekli tüm iş ve işlemlerini yaparak kısa sürede belgelerine sahip olmalarını sağlıyoruz. Aldığınız Belgeler E devlet üzerinden de görüntülenebilmektedir. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için bize ulaşın.

İletişim hattı: 0850 255 18 87 

gsm 1:  0507 703 29 83

info@turkuazakademi.com